K1 generalforsamling 2020: Forpersonens beretning

Selvom vi ikke starter året med en fest, så synes jeg bestemt, at vi kan slutte det gamle med en fejring.

Kære K1’ere

Den 7. oktober afholdte K1 vores første virtuelle generalforsamling, og i den forbindelse gav jeg denne beretning. Jeg håber, at I lige som mig vil glæde jer over det vi lykkedes med i det forgangne år, og se frem til en helt nyt, som vi endnu ikke ved, hvad vi kan forvente os af. 

”Velkommen til en noget anderledes generalforsamling – ja, vi kan næppe kalde det Summit. For Summit plejer jo at være vores årlige fest og fejring af vores fag, forening og netværk. Og selv om man kan meget online, så kan det ikke helt stå mål med de forrige års festlige møder, hvor vi har leget med kommunikation og samskabt en fantastisk stemning bygget af levende musik og barhygge.

Men det er jo ikke det eneste der er anderledes i år. Faktisk er snart sagt alt anderledes. K1 har været i gang i fire år, siden vi første gang mødtes til K1-Lab i 2016. Og hvert år har vi kunnet se tilbage på en perlerække af spændende arrangementer, hvor det fysiske møde har udvidet vores perspektiv og netværk. I 2018 kunne K1’s medlemmer deltage i 24 events, og i 2019 nåede vi helt op på 25 arrangementer. 

Alt sammen for den nette sum af 200 kr. om året. Alt sammen drevet af frivillige kræfter. Alt sammen drevet af kærlighed til kommunikation og troen på, at hvis vi deler ud af vores viden, tid og engagement, så bliver alle klogere – og vores fag udvikles.

Alt tydede på at de gode takter kunne fortsætte, men da verden lukkede ned i foråret, måtte vi aflyse en række arrangementer. Det ændrer dog ikke ved, at vi i landets åbne måneder har afholdt ni arrangementer – og mere kan stadig nås. I november sidste år afholdt vi endda vores hidtil største konference – “Fremtidens Rådgiver” med 250 deltagere. En kæmpesucces, der viste værdien af K1’s princip om at arbejde med alle, der vil arbejde med os. Gode venner som Kommunikation og Sprog, Københavns Universitet og Dansk Magisterforening var med til at samle kommunikationsfaget på tværs – også dem der normalt ikke har ressourcerne til at deltage i konferencer af denne kaliber – som fx studerende.

Et stærkt fokus på og engagement i at drive arbejdsgrupper, udforske temaer og skrive artikler har også sikret et godt aktivitetsniveau både fysisk og digitalt. KOM-bulancen, verdensmålskommunikation, ”Det meningsfulde samfund” og et spritnyt boganmelderkorps har meldt deres ankomst. Det er spændende at se, hvordan vi med tematiske rammer formår at gå i dybden med faget, samtidig med at vi folder det ud og perspektiverer. Det er her, kommunikation virkelig viser sin værdi. 

Og det er her, at K1’s fleksibilitet og rummelighed kommer til sin ret. Selvom vi ser verden ændre sig på et splitsekund på grund af globale udfordringer, så fortsætter ambitionerne ufortrødent. Faktisk er det som om, at ambitionerne vokser. Uanset om vi taler om pandemi, Black Lives Matter, sexisme eller nye måder at omgås på – er det tydeligt, at kommunikation er den omkringliggende æter, som driver verdens udvikling. Derfor har vi også brug for et sted, hvor vi kan dyrke kommunikation for kommunikations skyld. Hvor viden og praksis mødes, hvor rammerne kan flyttes, og hvor det du lægger i det, er en gevinst for alle. 

Derfor vælger jeg også at se på 2020 som en succes. For selvom vi ikke mødes, så er det tydeligt, at der er en plads til os – og især som platform for nye initiativer. 

Hvert år har vi kunnet se, at flere og flere engagerer sig i K1’s arbejde, at ideer popper op de mest uventede steder fra, og at nye ansigter hurtigt bliver gamle kendinge. På vores sociale medieplatform kan vi se meget konkret vækst, og siden der blevet lukket ned i foråret har interessen for os især været mærkbar på vores LinkedIn-side, hvor vi har fået mere end 200 nye følgere. 200 mennesker der er blevet nysgerrige på vores forening. 

Det er små stabile skridt i den rigtige retning, som for mig siger det noget om den rækkevidde, vi begynder at have, og at vi fremstår rimeligt veletableret og som en aktør, der kan noget særligt. 

En vigtig motivation i en frivillig forening. De positive takter motiverer mig, og det motiverer de stærke kræfter, som er i vores bestyrelse. Og jeg kan forsikre jer om, at K1’s bestyrelse fortsat vil arbejde for at gøre det nemmere for jer at afholde arrangementer og drive temaer ved at udvikle og dyrke vores kommunikationsplatform, fungere understøttende ift. event-planlægning og etablere stærke partnerskaber. For det lader til at virke.

Så selvom vi ikke starter året med en fest, så synes jeg bestemt, at vi kan slutte det gamle med en fejring. 

Tak for i år, jeg glæder mig til det næste!”

De bedste hilsner

Katrine Ninn-Grønne, forperson i K1 Kommunikationsforening