Nyt fra K1: Farvel fra forpersonen 

Sommeren er over os, og kommunikationsfolk i det ganske land begynder at lukke ned for at tage på velfortjente sommerferier. Og dermed er det også tid til en lille status K1.

Sommeren er over os, og kommunikationsfolk i det ganske land begynder at lukke ned for at tage på velfortjente sommerferier. Det nedsatte aktivitetsniveau anes også i K1’s eventkalender, som ellers har været dejligt aktiv hele foråret. Hele ti events er det allerede blevet til i 2023, og Nytårstaffel skød endnu en gang året i gang med et inspirerende kig på vores sprog, på sociale mediers betydning for krigen i Ukraine og et nysgerrigt blik på Kina. Altsammen noget, der er med til at udvide kommunikatørers horisont, så vi kan være de bedste rådgivere for vores organisationer – og dem der kobler forretning, verden og mennesker. Alt det som K1 Kommunikationsforening ønsker at skabe dialog om og udvikle kommunikationsfaget til at rumme på højt niveau sammen i vigtige samarbejder.  

I det hele taget har der været mange spændende aktiviteter i vores partnerskabslandskab her i foråret. Vi bidrog selvfølgelig aktivt til dataindsamlingen til European Communications Monitor og den nordiske rapport, som The Nordic Alliance for Communication and Management udarbejder. Vores gode relation med Global Alliance blev også plejet, da vi endnu en gang leverede et velbesøgt webinar til Ethics Month om arbejdet i Det meningsfulde samfund ført an af vores kasserer Pelle Nilsson og Signe Bonnén. Jeg selv havde også fornøjelsen af at få Global Alliance lidt tættere på, da jeg deltog i deres European Regional Summit i Portugal. Endelig var det en fornøjelse at se Anders Rendtorff og Pandora sætte strøm til EACD-samarbejdet og afholde en række arrangementer, som alle der ønsker at beskæftige sig med kommunikation på højt, internationalt og i den grad vedkommende niveau bør prioritere at deltage i.  

I det hele taget er vi rigtig godt i gang, og der er momentum i foreningen. Derfor går vi nok på ferie, men det bliver ikke på tom kalender. Hele tre arrangementer er allerede i kalenderen, ligesom vores næstforperson Charlotte Kongsted og Pelle Nilsson er ved at udtænke endnu et forrygende program til Fremtidens Rådgiver-konferencen 

Et af arrangementerne er selvfølgelig K1 Summit den 28. september.  

Og Summit bliver i år lidt særligt for mig, for jeg har taget en større beslutning. Efter syv år med K1, først som medstifter i kickstarter-gruppen, siden som næstforperson og de seneste fire år som forperson har jeg nemlig valgt ikke at genopstille til bestyrelsen. Tiden er kommet til nye ting og efter et år, hvor jeg har set stærke kræfter træde godt til i bestyrelsen, og hvor vi er lykkedes med at få aktivitetsniveauet på højde med (ja, højere) end før pandemien, så er jeg tryg ved at lade andre arbejde videre med udviklingen af vores gode forening.  

Uden at det var planlagt har flere valgt ikke at genopstille, og vi siger i år også farvel til Via Christensen, Jesper Sloth Møller og Victoria Vest. Alle har bidraget enormt aktivt og værdifuldt til bestyrelsen og til vores forening, og jeg ser frem til at give dem en flot afsked ved K1 Summit.  

Heldigvis står vi tilbage med lige så stærke kræfter i bestyrelsen. Vores dygtige og flittige næstforperson Charlotte Kongsted, Pelle Nilsson, Maja Aagaard, Marta Karolina Olsen og Jesper Steen Mortensen genopstiller alle. De er klar på endnu en tørn, og K1 Kommunikationsforening er i trygge hænder. Det betyder også, at der er plads til nye aktive medlemmer i K1’s ledelse. Så er du nysgerrig på, hvad det vil sige at være i bestyrelsen, så tag fat i et bestyrelsesmedlem og stil alle dine spørgsmål. Diversitet er positivt, så alle uanset køn, alder eller skostørrelse er velkommen til at opstille – vigtigste faktor er blot, at du deltager i alle møder og bidrager til driften af Danmarks bedste kommunikationsforening.  

Med disse ord vil jeg ønske jer god sommer – og vi ses til Summit i efteråret! 

De bedste hilsner Katrine Grønne, forperson i K1 Kommunikationsforening (lidt endnu) 

Efterlad en kommentar

Du skal være logget ind for at kommentere