K1 og Ideanote skruer op for de gode idéer

[fusion_builder_container admin_label=”Intro” hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”100px” padding_left=”” admin_toggled=”no”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” undefined=”” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text] K1 OG IDEANOTE SKRUER OP FOR DE GODE IDÈER [/fusion_text][fusion_separator style_type=”single solid” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”#74c5da” top_margin=”0″ bottom_margin=”30px” border_size=”4″ icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”150px” alignment=”left” /][fusion_text] Af Bastian Grostøl [/fusion_text][fusion_sharing tagline=”” tagline_color=”” backgroundcolor=”” title=”” link=”” description=”” icons_boxed=”” icons_boxed_radius=”” color_type=”brand” icon_colors=”” box_colors=”” tooltip_placement=”” pinterest_image=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” /][fusion_separator style_type=”none” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”15px” bottom_margin=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” /][fusion_imageframe image_id=”1734″ style_type=”none” stylecolor=”” hover_type=”zoomin” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”center” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” alt=”” link=”” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]http://k1community.dk/wp-content/uploads/2018/03/Ideanoteartikelbillede-1024×683.jpg[/fusion_imageframe][fusion_separator style_type=”none” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”15px” bottom_margin=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” /][fusion_separator style_type=”none” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”15px” bottom_margin=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” /][fusion_text] I K1 betyder vores medlemmers engagement alt. Derfor gav vi i ugerne op til K1s nytårstaffel alle medlemmer mulighed for at komme med deres input og idéer til, hvad vi skal arbejde på i det kommende år. Det gjorde vi via Ideanote, som er en digital platform til at dele og arbejde med gode idéer – og det er et værktøj, som åbner for spændende muligheder i K1. Vores medlemmer arbejder med kommunikation indenfor hver deres felt, og det betyder, at der er potentiale for en stor bunke spændende og meget forskellige idéer, som hele foreningen kan have glæde af. Det er dog svært at holde tråd i de mange idéer, når vi kun ses en gang imellem. Her kan et effektivt system til brainstorming hjælpe os – og der kommer Ideanote ind i billedet. Ideanote, som er udviklet af det danske firma af samme navn, er bygget op omkring den filosofi, at gode idéer er en af de vigtigste ressourcer i enhver virksomhed, organisation eller forening. Og det er en tankegang, som vi sagtens kan skrive under på i K1. “K1s nytårstaffel i 2018 havde et klart formål: at skabe engagement omkring K1 og få nogle arrangementer på tegnebrættet. Det ville vi arbejde hen imod gennem workshops, men det skulle helst være deltagerne selv, der besluttede, hvad de workshops så skulle handle om. Og det var der Ideanote kom ind i billedet”, siger Katrine Ninn-Grønne, som er næstformand i K1. Ideanote er først og fremmest bygget til at kollegaer kan dele og udvikle idéer med hinanden i virksomheder. Platformen fungerer dog ligeså godt som idéværktøj mellem samarbejdspartnere på tværs af organisationer eller medlemmer i foreninger som K1. HVORDAN FUNGERER DET? Ideanotes platform er simpel, intuitiv og resultatorienteret og gør det nemt at arbejde med idéer i fællesskab. Man opretter en såkaldt Mission på platformen, som drejer sig om en udfordring eller mulighed formuleret som et spørgsmål – som for eksempel Hvad skal K1 arbejde med i 2018? Herefter kan alle dem, der er inviteret til at deltage, komme med idéer og forslag til dette spørgsmål. Andre kan kommentere og rate den enkelte idé og på den måde videreudvikle den. Til sidst kan de bedste idéer blive ført ud i livet. Hele denne proces er indbygget i platformen, hvilket skaber et flow og – vigtigst af alt – sørger for, at de gode idéer bliver samlet og huskes. “Platformen er enkel at bruge, og det er vigtigt i en frivillig forening som K1. Og så blev det taget pænt imod. Forud for nytårstaflet blev der oprettet godt 20 idéer, og flere af idéerne blev der arbejdet videre med i workshops. Og her kom der endnu flere idéer. Så dette skifte mellem analog og digital brainstorming giver gode muligheder,” fortsætter Katrine Ninn-Grønne. Samarbejdet med Ideanote fortsætter da også, selv om Nytårstaflet nu er afholdt. Der er helt sikkert flere arbejdsspørgsmål: Hvad skal K1 arbejde med i 2018? Og du er selvfølgelig velkommen til at byde ind lige her. Læs mere om selve Ideanote-platformen her. [/fusion_text][fusion_separator style_type=”none” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”15px” bottom_margin=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” /][fusion_text] 2 THOUGHTS ON “K1 OG IDEANOTE SKRUER OP FOR DE GODE IDÈER” [/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

[fusion_builder_container admin_label=”Intro” hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”100px” padding_left=”” admin_toggled=”no”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” undefined=”” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text]

K1 OG IDEANOTE SKRUER OP FOR DE GODE IDÈER

[/fusion_text][fusion_separator style_type=”single solid” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”#74c5da” top_margin=”0″ bottom_margin=”30px” border_size=”4″ icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”150px” alignment=”left” /][fusion_text]

Af Bastian Grostøl

[/fusion_text][fusion_sharing tagline=”” tagline_color=”” backgroundcolor=”” title=”” link=”” description=”” icons_boxed=”” icons_boxed_radius=”” color_type=”brand” icon_colors=”” box_colors=”” tooltip_placement=”” pinterest_image=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” /][fusion_separator style_type=”none” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”15px” bottom_margin=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” /][fusion_imageframe image_id=”1734″ style_type=”none” stylecolor=”” hover_type=”zoomin” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”center” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” alt=”” link=”” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]http://k1community.dk/wp-content/uploads/2018/03/Ideanoteartikelbillede-1024×683.jpg[/fusion_imageframe][fusion_separator style_type=”none” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”15px” bottom_margin=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” /][fusion_separator style_type=”none” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”15px” bottom_margin=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” /][fusion_text]

I K1 betyder vores medlemmers engagement alt. Derfor gav vi i ugerne op til K1s nytårstaffel alle medlemmer mulighed for at komme med deres input og idéer til, hvad vi skal arbejde på i det kommende år. Det gjorde vi via Ideanote, som er en digital platform til at dele og arbejde med gode idéer – og det er et værktøj, som åbner for spændende muligheder i K1.

Vores medlemmer arbejder med kommunikation indenfor hver deres felt, og det betyder, at der er potentiale for en stor bunke spændende og meget forskellige idéer, som hele foreningen kan have glæde af. Det er dog svært at holde tråd i de mange idéer, når vi kun ses en gang imellem. Her kan et effektivt system til brainstorming hjælpe os – og der kommer Ideanote ind i billedet.

Ideanote, som er udviklet af det danske firma af samme navn, er bygget op omkring den filosofi, at gode idéer er en af de vigtigste ressourcer i enhver virksomhed, organisation eller forening. Og det er en tankegang, som vi sagtens kan skrive under på i K1.

“K1s nytårstaffel i 2018 havde et klart formål: at skabe engagement omkring K1 og få nogle arrangementer på tegnebrættet. Det ville vi arbejde hen imod gennem workshops, men det skulle helst være deltagerne selv, der besluttede, hvad de workshops så skulle handle om. Og det var der Ideanote kom ind i billedet”, siger Katrine Ninn-Grønne, som er næstformand i K1.

Ideanote er først og fremmest bygget til at kollegaer kan dele og udvikle idéer med hinanden i virksomheder. Platformen fungerer dog ligeså godt som idéværktøj mellem samarbejdspartnere på tværs af organisationer eller medlemmer i foreninger som K1.

HVORDAN FUNGERER DET?

Ideanotes platform er simpel, intuitiv og resultatorienteret og gør det nemt at arbejde med idéer i fællesskab. Man opretter en såkaldt Mission på platformen, som drejer sig om en udfordring eller mulighed formuleret som et spørgsmål – som for eksempel Hvad skal K1 arbejde med i 2018? Herefter kan alle dem, der er inviteret til at deltage, komme med idéer og forslag til dette spørgsmål. Andre kan kommentere og rate den enkelte idé og på den måde videreudvikle den. Til sidst kan de bedste idéer blive ført ud i livet. Hele denne proces er indbygget i platformen, hvilket skaber et flow og – vigtigst af alt – sørger for, at de gode idéer bliver samlet og huskes.

“Platformen er enkel at bruge, og det er vigtigt i en frivillig forening som K1. Og så blev det taget pænt imod. Forud for nytårstaflet blev der oprettet godt 20 idéer, og flere af idéerne blev der arbejdet videre med i workshops. Og her kom der endnu flere idéer. Så dette skifte mellem analog og digital brainstorming giver gode muligheder,” fortsætter Katrine Ninn-Grønne.

Samarbejdet med Ideanote fortsætter da også, selv om Nytårstaflet nu er afholdt. Der er helt sikkert flere arbejdsspørgsmål: Hvad skal K1 arbejde med i 2018?

Og du er selvfølgelig velkommen til at byde ind lige her.

Læs mere om selve Ideanote-platformen her.

[/fusion_text][fusion_separator style_type=”none” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”15px” bottom_margin=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” /][fusion_text]

2 THOUGHTS ON “K1 OG IDEANOTE SKRUER OP FOR DE GODE IDÈER”

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Efterlad en kommentar

Du skal være logget ind for at kommentere